Przejdź do treści
Wykłady dostępne w Internecie

"Albert Einstein często powtarzał, że słowa nie potrafią opisać obrazów w jego głowie, a okazało się, że te obrazy są kluczem do tajemnic wszechświata"

Wykłady dostępne w Internecie

W przestrzeni Internetu, a w szczególności na platformie TED (www.ted.com - marka konferencji naukowych organizowanych corocznie przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation) znajduje się wiele ciekawych i inspirujących wykładów poruszających tematykę myślenia wizualnego, funkcjonowania ludzkiego mózgu, procesów uczenia się i komunikacji międzyludzkiej, w których kluczowe staje się wykorzystywanie obrazów.

Wybraliśmy kilkanaście najlepszych i przetłumaczyliśmy je na język polski. Można z nich korzystać podczas warsztatów i szkoleń wprowadzających do tematyki myślenia wizualnego.

3 ways to fix a broken NEWS industry
pobierz wykład:

Coś jest nie tak z branżą informacyjną. Zaufanie do mediów osiągnęło najniższy poziom w historii. Jesteśmy zasypywani sensacyjnymi historiami, a spójne, wysokiej jakości reportaże są rzadkie. O tym opowiada w swoim wystąpieniu dziennikarka Lara Setrakian. Przedstawia trzy sposoby naprawienia tej branży, aby lepiej informować nas wszystkich o złożonych problemach naszych czasów.

Why people believe they can’t draw?
pobierz wykład:

Większość ludzi myśli, że nie potrafią rysować, ale ekspert ds. komunikacji - Graham Shaw, nie zgadza się z tym. W swoim zabawnym, instruktażowym wykładzie demonstruje, jak kilka ułatwień w technice rysowania (i zmiana nastawienia do rysownia) może dać nowe, skuteczne narzędzie do prezentowania informacji, a także ujście dla kreatywności.

The Power of a Mind to Map
pobierz wykład:

Światowej sławy ekspert w zakresie uczenia się i nauczania – Tony Buzan, tłumaczy w swoim wystąpieniu jak działa ludzki mózg i dlaczego warto korzystać z metody map myśli, którą opracował. Ludzki mózg działa poprzez tworzenie obrazów mentalnych. Ludzki język to wyobraźnia i liczne skojarzenia sensoryczne. Różne języki jakich używamy – polski, angielski, francuski czy jakikolwiek inny, są werbalnym podsystemem – drugim systemem. A to wyobraźnia jest źródłem wszelkiej kreatywności, wszelkiego myślenia. I w taki sposób – tworząc obrazy mentalne, tworzy się również mapy myśli.

Draw more, together
pobierz wykład:

Musimy częściej wspólnie rysować. Wszyscy wiemy, że obraz jest wart 1000 słów. Obrazy mogą przekazywać złożone informacje w sposób, który nasz mózg w sposób naturalny przyswaja. Myślenie wizualne to dar, który wszyscy mamy, a rysowanie to łatwy i prosty sposób na zaangażowanie innych w zrozumienie - lub zobaczenie - co mamy na myśli. Wspólne rysowanie można postrzegać jako zbiorowy proces tworzenia znaczeń przez grupę. Łatwo się tego nauczyć - to intuicyjne. Zaczyna się od pióra, papieru i ciekawości.

Are you a visual thinker?
pobierz wykład:

Jest to krótki filmik wyjaśniający czym jest myślenie wizualne. Każdy z nas posiada tę umiejętność i warto ją rozwijać.

The Mind's Eye
pobierz wykład:

Oliver Sacks w swoim krótkim wystąpieniu opowiada na podstawie różnych przykładów m.in. ze swojej książki pt. Oko umysłu, o tym w jaki sposób tworzymy obrazy mentalne

The power of cartoons
pobierz wykład:

W serii dowcipnych opowieści Patrick Chappatte dowodzi siły rysunków satyrycznych. Jego projekty w Libanie, na Wybrzeżu Kości Słoniowej czy w Palestynie pokazują jak można je wykorzystać jako narzędzie komunikacji w naświetlaniu ważnych i palących problemów społecznych bądź politycznych.

Shake up your story
pobierz wykład:

Artysta Raghaya KK pokazuje swoją nową książeczkę dla dzieci, którą czyta się na iPadzie. Ma ona jedną zabawną cechę – jak ktoś nią potrząśnie to zmieniają się bohaterowie jak i perspektywa oglądu danej sytuacji. W swoim uroczym wystąpieniu zaprasza on do patrzenia na ten sam problem z różnych perspektyw.

Ingenuity and elegance in ancient African alphabets
pobierz wykład:

Od prostych alfabetów do tajemniczych i symbolicznych języków, projektant Saki Mafundikwa prezentuje wiele różnych form komunikacji, które można znaleźć na kontynencie afrykańskim. Podkreśla historię i dziedzictwo zawarte w słowach i symbolach, które mogą stanowić inspirację dla afrykańskich projektantów w rysowaniu i projektowaniu.

My wish: use art. to turn the world inside out
pobierz wykład:

Francuski artysta JR wykorzystuje swój aparat fotograficzny by pokazać prawdziwe oblicze świata rozklejając zdjęcia ludzkich twarzy wydrukowanych na ogromnych płótnach. Jego pragnieniem jest wykorzystanie sztuki by wywrócić świat do góry nogami.

Drawing in class
pobierz wykład:

Rachel S. Smith w swoim wystąpieniu pokazuje możliwości wykorzystania najnowszych technologii w komunikacji wizualnej. Dogłębnie rozumie nowe media i ich zastosowanie w edukacji. Rachel jest utalentowaną facylitatorką graficzną, a wykonuje swoją pracę zarówno na żywo jak i wirtualnie. Prowadzi bloga: http://www.digitalfacilitation.net.

Doodlers unite
pobierz wykład:

Badania pokazują, że szkicowanie i bazgranie wspomagają proces rozumienia i twórczego myślenia. Dlaczego więc wciąż czujemy się zażenowani, gdy ktoś nakryje nas na gryzmoleniu podczas zebrania? Sunni Brown apeluje "Bazgracze, zjednoczcie siły!" i przedstawia argumenty za odblokowywaniem swego umysłu z pomocą kartki i długopisu.

Why storytelling is so powerfull in the digital era?
pobierz wykład:

W erze obfitości przekazów i zakłóceń w ich odbiorze wynikających z digitalizacji naszego życia trudno przyciągnąć czyjąś uwagę jak i sprawić by komunikat był zrozumiały. W swoim wystąpieniu Ashley Fell dowodzi, że w świecie ekranów, mediów społecznościowych i wciąż rozwijającej się technologii moc opowiadania historii pozostaje ponadczasowa gdyż wykorzystuje ludzki umysł w informowania, instruowaniu, angażowaniu i inspirowaniu odbiorców komunikatów.

Got a wicked problem? First, tell me how you make toast
pobierz wykład:

Przygotowywanie tosta nie wydaje się być skomplikowaną czynnością dopóki ktoś Cię nie poprosi by narysować ten proces krok po kroku. Tom Wujec lubi prosić różnych ludzi lub grupy osób by narysowały ów proces ponieważ to ćwiczenie pokazuje czy ktoś potrafi rozwiązać największe i najbardziej skomplikowane problemy w pracy. Naucz się wykonywać to zadanie i posłuchaj jak Wujec prezentuje swoje przemyślenia będące wynikiem stosowania tego ćwiczenia z różnymi ludźmi i grupami osób.

3 ways the brain creates meaning
pobierz wykład:

Tom Wujec, który pracuje jako projektant informacji w firmie Autodesk, przedstawia w swoim wystąpieniu w jaki sposób trzy obszary ludzkiego mózgu pomagają nam zrozumieć słowa, obrazy, uczucia i powiązania między nimi. Stara się odpowiedzieć na pytanie, co możemy zrobić by lepiej rozumieć skomplikowane pojęcia i idee?

Don’t misrepresent Africa
pobierz wykład:

Według reporterki i badaczki, Leslie Dodson, prawdziwe narracje są skomplikowane, bo Afryka nie jest ani krajem, ani strefą konfliktu. Zachęca w swoim wystąpieniu, w szczególności dziennikarzy, badaczy i pracowników organizacji pozarządowych, by nie przedstawiać kontynentu afrykańskiego jak jednej wielkiej katastrofy.