Przejdź do treści

Austin Kleon, 2020, Rób swoje, 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie (oryg. Keep Going: 10 Ways to Stay Creative in Good Times and Bad), Wydawnictwo HELION, Gliwice.

„W latach sześćdziesiątych fotograf Henri Cartier-Bresson, legendarny dzięki utrwaleniu życia na kliszy w (jak sam mawiał) „kluczowych momentach”, wrócił do swojej pierwszej miłości – do rysowania. Napisał o różnicach między rysowaniem a fotografowaniem w książce The Mind’s Eye: „Fotografowanie jest reakcją natychmiastową, rysowanie to medytacja”. W 2018 roku Briritsh Museum zaczęło oferować ołówki i papier zwieszającym po tym, jak zauważono pewien wzrost liczby osób zainteresowanych szkicowaniem. Jeden z kustoszy wyjaśnia: „Wydaje mi się, że ludzie przyglądają się dziełom znacznie dłużej, kiedy mają przed sobą papier i ołówek” (s. 111-112).

Rób swoje, 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie to praktyczny podręcznik kreatywności. Autor dzieli się swoimi pomysłami na to w jaki sposób pielęgnować i rozwijać kreatywność. Przytacza też szereg ciekawych obserwacji.